Blog > Komentarze do wpisu

" OD TEORII DO PRAKTYKI" -KORONKI- wenecka, klockowa, igiełkowa, wiktoriańska

30/01/2017

                K O R O N K I


    Z przekazów historycznych wiadomo , że koronki były obecne na dworach Europy i Azji, jako jeden z najdroższych i najbardziej pożądanych dodatków do ubiorów. Z czasem koronki stały się na tyle cennym elementem majątku, że były uwzględniane w spisach inwentarzowych, dawane w posagach. Często były przechowywane przez dziesiątki lat. Sztuka tworzenia koronek była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie, bez rozrysowanych schematów. Wykonywaniem misternych ażurów zajmowały się kobiety pochodzące z różnych stanów, na dworach i we dworkach szlacheckich, ale także w wiejskich chatach.

KORONKA WENECKA

Książkę "Koronki weneckie" Laury Masera otrzymałam kilkanaście lat  temu od koleżanek w pracy. Nigdy jednak nie sięgnęłam po nią , może dlatego ,że nie miałam odpowiednich przyrządów?, a może zbyt pochłonięta byłam innymi pracamiW książce przedstawiono wszystkie podstawowe ściegi koronek weneckich : saccola,greco,crema,punto groppo i punto tondo.

Pochodzenie koronek wyjaśnia we wstępie szesnastoletnia legenda. Młody rybak wypływając w długą podróż do krajów Dalekiego Wschodu , ofiarował swojej narzeczonej sznur korali, ozdobionych delikatnym wzorem. Aby wypełnić czas rozłąki z ukochanym dziewczyna postanowiła skopiować wyszukany prezent używając igły i nici. Ażurowy wzór był tak skomplikowany,a zdobienia tak misterne, ze mysl o wyhaftowaniu ich przyprawiała o zawrót głowy.Mimo to dziewczyna przyrzekła sobie ,że skopiuje je własnoręcznie. Miłość czyni cuda....Tak powstała koronka.

      

            Koronka z Burano okolic Wenecji

      

 Koronki weneckie lekkie i delikatne wyglądają  jak utkane przez wróżki.Koronkę wykonuje się z  najcieńszych nici. Obecnie spotkać ją możemy jako obrobienia np. chusteczek, obrusów , wstawek w bieliźnie pościelowej.

            KORONKA IGIEŁKOWA

      
 Dentelle d'Alençon - koronka królowych i królowa koronek

Koronka z Alençon to koronka igiełkowa. Jej korzenie sięgają lat 60. XVII wieku, kiedy to Ludwik XIV zdecydował, że jakość lokalnych koronek należy poprawić tak, aby sumy przeznaczane wówczas na zakup koronek flamandzkich i włoskich zatrzymać wewnątrz granic Francji. Mówimy oczywiście o kwotach wydawanych przez francuskich dworzan. Zwykłych ludzi nie było stać na tak luksusowy towar.

 czepekdvpa.jpg_z_koronk.gdzie_wachla1

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

wachlarzdvpa.jpg_igowa1

 

 

 

 

 

 

 

 Koronka igiełkowa na siatce.     

KORONKA KLOCKOWA      

  Koronka ta swoją nazwę wzięła od  narzędzi  klocków, za pomocą których jest wytwarzana.Na klockach nawijane są nici tworzące następnie koronkę. Powstaje ona zawsze na podstawie wyrysowanego wcześniej wzoru przymocowanego do poduszki. Prawidłowy sposób splatania klocków odpowiada za tworzenie określonych wzorów koronek. Rzemiosło to wymaga precyzyjnej znajomości podstaw wszystkich ściegów koronkarskich, ale jednocześnie dużej pomysłowości w tworzeniu nowych rozwiązań.

  klocej1

 

                      

 

          Nicolaes Maes, Stara Kobieta Drzemiąc ( tł.wł.) / Old Woman Dozing (1656)

 

  Najbardziej znanym angielskim ośrodkiem, do dziś kojarzonym z koronką klockową, jest Honiton.

 

www.Wilanowski-palac.pl/download.php/.../historia_koronki_klockowej_artykul.pdf                                                 koronkologia.wordpress.com

  KORONKI WIKTORIAŃSKIE

Szydełko stało się popularne w Anglii w drugiej połowie XIX w. Mówi się, że przyczyniła się do tego sama królowa Wictoria, która robiła koronki tą techniką.

     

Królowa Wictoria robiąca na szydełku.

Welon ślubny -1847- krókowej Wiktorii ,zrobiony był z koronki Honiton

suknia_lubna_krlowej_Wiktorii

 

 

 

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

wtorek, 31 stycznia 2017, graga00
Tagi: koronki hafty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Zrobisz To Sam - blogi rękodzielnicze, DIY, porady zrób to sam
trwa inicjalizacja, prosze czekac...